www.opatowek.pl | Gmina Opatówek: Mapa Targeo / mapa Google | Pogoda w Gminie
Jesteś tutaj: › Aktualności oświata :: Zespół Szkół w Tłokini Wielkiej - Wycieczka do Pragi
Dzisiaj jest niedziela, 18 lutego 2018 r., imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
Aktualności oświata

Zespół Szkół w Tłokini Wielkiej - Wycieczka do Pragi

Uczniowie klas IV - VI i I - III gimnazjum wraz z Dyrektor Teresą Kobierską i wychowawcami w dniach 22 - 24 maja wybrali się na wycieczkę do Pragi.

Już pierwszego dnia mieli okazję spędzić niezapomniany czas we wnętrzach zamku w Mosznej, który słynie z tego, że ma 365 pomieszczeń i 99 wież. Niespotykana architektura tego miejsca zachwyciła wszystkich zwiedzających.

Po wspaniałej lekcji historii nadszedł czas na ciężką pracę, uczestnicy stali się górnikami w kopalni złota ''Złoty Stok''. Na szczęście uczniowie ze szkoły w Tłokini Wielkiej nie byli zmuszeni porzucać nauki na rzecz górniczych obowiązków, jedynie musieli słuchać przewodnika, który miał wiele dopowiedzenia. Zwiedzanie kopalni rozpoczęli od Sztolni Gertrudy, gdzie zobaczyli wiele ciekawych ekspozycji, m. in. skarbiec. Można w nim zobaczyć 1066 ''złotych'' sztabek odpowiadających 16 tonom złota uzyskanym w ciągu całego czasu pracy kopalni tj. przez ok. 1 000 lat. Wycieczkowicze wysłuchali legend o gnomach, czyli opiekunach górników. Poznali także dzieje chodnika śmierci, miejsca, gdzie wykonywano na górnikach najsroższą karę za kradzież złota. Spragnieni wrażeń uczniowie część trasy zwiedzania przebyli po specjalnie przygotowanej ośmiometrowej zjeżdżalni. Następnie podziwiali jedyny w Polsce podziemny wodospad, na zewnątrz wyjechali Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem - największą atrakcją turystyczną kopalni złota.

Na koniec dnia uczestnicy wycieczki wybrali się w wyjątkowe miejsce - na szczyt góry Szczeliniec Wielki. Jest on najważniejszą atrakcją Gór Stołowych po stronie polskiej. Posiada wygląd wydłużonego stoliwa pociętego szczelinami. Najgłębszą szczeliną jest ''Piekło'' (30 metrów głębokości). Formy skalne na Szczelińcu przypominają różne postacie i kształty. Można tam ujrzeć: ''Wielbłąda'', ''Koński Łeb'', ''Kwokę'', ''Małpoluda'', ''Słonia'', ''Kołyskę''. Na wysokość 919 m n.p.m., nie dochodzi żadna droga i nie może dojechać żaden pojazd. Dawno temu ludzie zafascynowani pięknem tej przestrzeni wybudowali 665 schodów i schronisko na szczycie, gdzie dziś można zachwycać się urodą górskich krajobrazów. Młodzież z Tłokini pokonała tę trasę z uśmiechem na twarzy i gotowością na przeżycie niezapomnianych wrażeń kolejnego dnia.

Nie brakowało ich, bo następnym przystankiem na trasie wycieczki była stolica Czech - Praga. To jedno z najpiękniejszych miast w Europie uznawane jest za wielkie muzeum na świeżym powietrzu, otwarte przez cały rok. Uczestnicy wycieczki spacerowali urokliwymi uliczkami Starego Rynku, na którym mieli okazję spróbować tradycyjnego czeskiego wypieku - trdelnika. Podziwiali katedrę św. Wita, która jest najważniejszym praskim kościołem, zarazem symbolem państwa czeskiego. Nie można było pominąć Muzeum Miniatur, czy najbardziej rozpoznawalnego znaku Pragi - Mostu Karola. Słynny most ma ponad 500 metrów długości i prawie 10 metrów szerokości. Uczniowie mogli poczuć się jak bohaterowie bajek, patrząc na czerwone dachy kamieniczek, wieżyczki bram, kościołów i wzgórze z Zamkiem Praskim.

Pobyt w Pradze zakończył się przejazdem metrem. Jest to jedyna sieć podziemna w Czechach i najszybszy środek lokomocji w stolicy, dziennie przewożący ponad półtora miliona pasażerów.

W ostatni dzień uczniowie stali się uczestnikami afrykańskiej ekspedycji, a to za sprawą wyjazdu do ZOO położonego w miejscowości DvůrKrálové nad Labem. Znajduje się tam najliczniejsza kolekcja zwierząt afrykańskich w Europie. Największą atrakcją dla uczniów była przejażdżka Safari, podczas której można było obserwować zwierzęta z odległości 2 - 3 metrów. Dostarczyła ona uczniom niezapomnianych wspomnień i była efektem niesamowitych zdjęć.

Wycieczka ta była dla uczniów bardzo kształcącym przeżyciem. Oprócz doświadczenia wielu wrażeń i emocji, młodzież mogła spędzić ze sobą mnóstwo czasu i zintegrować się. Wyjazd wszystkim upłynął w miłej atmosferze i w towarzystwie pięknej pogody.

Strona główna
strzalka Aktualności
strzalka Komunikaty, ogłoszenia
strzalka Akty normatywne
strzalka
Wiadomości Gminne menu rozwijane
strzalka Publikacje, wydawnictwa
strzalka Galeria
strzalka Kalendarz imprez
strzalka
Inwestycje w gminie menu rozwijane
strzalka
Projekty unijne menu rozwijane
strzalka
Projekt CAF menu rozwijane
strzalka Wybory, Referenda
strzalka Powiadamianie przez SMS
strzalka Konsultacje społeczne - przywrócenie praw miejskich dla miejscowości Opatówek
strzalka Program ''Rodzina 500+''
strzalka Konkurs studencki - zagospodarowanie zbiornika w m. Szałe
strzalka Miasta partnerskie
Informacje o Gminie
strzalka Informacje podstawowe
strzalka Charakterystyka, Historia
strzalka Insygnia Gminy
strzalka Statut Gminy
strzalka Prawo lokalne
strzalka Zamówienia Publiczne
strzalka Budżet Gminy
strzalka Strategia Rozwoju Gminy
strzalka Projekt Strategii Rozwoju Gminy Opatówek na lata 2014-2025
strzalka Diagnoza Stanu Gminy
strzalka Plan Rozwoju Lokalnego Gminy
strzalka Program Ochrony Środowiska
strzalka Plan Gospodarki Niskoemisyjnej
strzalka Prognoza oddziaływania na środowisko
strzalka Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy
strzalka Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Opatówek
strzalka Lokalny Program Rewitalizacji
Władze Gminy
strzalka Burmistrz Gminy
strzalka Sekretarz Gminy
strzalka Skarbnik Gminy
strzalka Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy
strzalka Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Gminy
strzalka Rada Miejska Gminy
Urząd Miejski Gminy
strzalka Kontakt
strzalka Dokumenty do pobrania
strzalka Wydziały Urzędu
strzalka Regulamin Organizacyjny
strzalka Informacje o naborze
strzalka Polityka cookies
Sołectwa
strzalka Wykaz sołectw
Telefony alarmowe
strzalka Ogólnoeuropejski numer alarmowy
strzalka Pogotowie ratunkowe
strzalka Policja
strzalka Państwowa Straż Pożarna
strzalka Pogotowie energetyczne
strzalka Pogotowie gazowe
Informator gospodarczy
strzalka
Inwestycje w gminie menu rozwijane
strzalka Oferta inwestycyjna
strzalka Oferty pracy
Polecamy
strzalka Pogoda w Gminie Opatówek
strzalka Przydatne adresy stron