www.opatowek.pl | Gmina Opatówek: Mapa Targeo / mapa Google | Pogoda w Gminie
Jesteś tutaj: › Aktualności oświata :: Zespół Szkół w Tłokini Wielkiej - Innowacja pedagogiczna
Dzisiaj jest niedziela, 25 lutego 2018 r., imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława
Aktualności oświata

Zespół Szkół w Tłokini Wielkiej - Innowacja pedagogiczna

21 maja w naszej szkole realizowana była innowacja pedagogiczna ''Zabiorę Cię właśnie tam...'', czyli wycieczka terenowa po Tłokini Wielkiej, Tłokini Małej i Tłokini Kościelnej.

Innowacje z geografii realizowało dziewięcioro uczniów z klasy III gimnazjum: Bartosz Dreczko, Aleksandra Jopek, Katarzyna Kowalczyk, Nicole Olszewska, Kazimierz Rychter, Ewa Sobczak, Joanna Urbaniak, Wiktoria Wanga oraz Weronika Wąsik pod opieką nauczycielki Izabeli Krupińskiej. Jej głównym celem było pokazanie przez młodzież gimnazjalną najbliższej okolicy swoim młodszym kolegom i koleżankom z klasy III szkoły podstawowej. W atrakcyjny sposób miała ona zapewnić osiągnięcie celów edukacyjnych, określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego geografii (III etap edukacyjny) i przyrody (I etap edukacyjny) oraz wykraczających poza program. Po formalnym zatwierdzeniu innowacji przez Kuratorium Oświaty w lutym 2015 roku uczniowie rozpoczęli intensywną pracę nad jej realizacją.

Trzecioklasiści zaczęli od zbierania informacji na temat miejsc, które warto odwiedzić w pobliskich miejscowościach. Zdobywali wiedzę na temat ich historii, szukali wiadomości związanych z geografią, a także interesujących ciekawostek. Te działania doprowadziły do opracowania trasy wycieczki. Następnie młodzież poświęciła czas na poszukiwanie sposobu, by móc swoich młodszych kolegów przez nią przeprowadzić. Postawili na bardzo atrakcyjne rozwiązanie, które obecnie cieszy się dużą popularnością - questing. Jest to nazwa rodzaju turystyki, która kryje w sobie odkrywanie dziedzictwa najbliższej okolicy poprzez wędrowanie po nieoznakowanym szlaku z wykorzystaniem questu, czyli ulotki, na której jest zamieszczona mapka oraz zagadki do rozwiązania. Kiedy uczestnicy rozwiążą je i przejdą całą trasę, muszą odnaleźć skarb - pieczęć, której odciśnięcie potwierdza ukończenie wędrówki. Praca nad stworzeniem questu okazała się ciekawym doświadczeniem i dużą przyjemnością. Wbrew pozorom układanie rymowanych zagadek o miejscowościach nie zajęło dużo czasu dostarczając wszystkim wiele zabawy. Ponadto uczestnicy innowacji zorganizowali różne zadania dla wędrujących. Wśród nich były krzyżówki, w których należało wykazać się wiedzą o naszej szkole i legendzie o Tłokini Małej. Zadania wymagały także umiejętności z zakresu określania położenia na konturowej mapce, rozpoznawania gatunków liści i ryb oraz układania puzzli.

W słoneczny czwartkowy poranek uczestnicy innowacji oraz uczniowie klasy III, wspólnie z wychowawczynią p. Renatą Szlenkier, opiekunem innowacji p. Izabelą Krupińską oraz dyrektor szkoły Teresą Kobierską wyruszyli na spacer. W czasie jego trwania rozwiązywali quest pt. "Walory Tłokini wszyscy podziwiać powinni". Każdy gimnazjalista sprawował opiekę nad dwójką młodszych kolegów. Szybko okazało się, że trzecioklasiści nie potrzebowali dużego wsparcia, ponieważ wykazali się dużym zaangażowaniem w zabawę i wiedzą przy rozwiązywaniu przydzielonych im zadań. Młodzież czuła się odpowiedzialna za przebieg wycieczki, więc z troską opiekowała się swoimi podopiecznymi, co sprawiło, że każdy uczestnik spędzał czas na wycieczce w miłej atmosferze. Wszyscy mogli poznać z innej perspektywy budynek naszej szkoły, historię i zasoby gospodarcze Tłokini Małej, zapoznać się z fauną i florą parku przy pałacu Chrystowskich w Tłokini Kościelnej oraz historią kościoła parafialnego w Tłokini Kościelnej. Oprócz świetnej zabawy i realizacji podstawy programowej uczniowie naszej szkoły mogli: rozbudzać swoje zainteresowania przyrodnicze i kulturowe, poszerzać swoją wiedzę zdobytą na lekcjach geografii, historii oraz nauczania wczesnoszkolnego, rozwijać w sobie ciekawość świata poprzez zainteresowanie oraz poczucie odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze i kulturowe własnego regionu. Dodatkowo uczniowie doskonalili umiejętności interpersonalne, komunikowania się i aktywnego słuchania. Rozwijali także kreatywne myślenie, kształtowali umiejętność pracy zespołowej oraz przestrzegania zasad bezpiecznego zachowania się w czasie wycieczki terenowej.

Strona główna
strzalka Aktualności
strzalka Komunikaty, ogłoszenia
strzalka Akty normatywne
strzalka
Wiadomości Gminne menu rozwijane
strzalka Publikacje, wydawnictwa
strzalka Galeria
strzalka Kalendarz imprez
strzalka
Inwestycje w gminie menu rozwijane
strzalka
Projekty unijne menu rozwijane
strzalka
Projekt CAF menu rozwijane
strzalka Wybory, Referenda
strzalka Powiadamianie przez SMS
strzalka Konsultacje społeczne - przywrócenie praw miejskich dla miejscowości Opatówek
strzalka Program ''Rodzina 500+''
strzalka Konkurs studencki - zagospodarowanie zbiornika w m. Szałe
strzalka Miasta partnerskie
Informacje o Gminie
strzalka Informacje podstawowe
strzalka Charakterystyka, Historia
strzalka Insygnia Gminy
strzalka Statut Gminy
strzalka Prawo lokalne
strzalka Zamówienia Publiczne
strzalka Budżet Gminy
strzalka Strategia Rozwoju Gminy
strzalka Projekt Strategii Rozwoju Gminy Opatówek na lata 2014-2025
strzalka Diagnoza Stanu Gminy
strzalka Plan Rozwoju Lokalnego Gminy
strzalka Program Ochrony Środowiska
strzalka Plan Gospodarki Niskoemisyjnej
strzalka Prognoza oddziaływania na środowisko
strzalka Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy
strzalka Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Opatówek
strzalka Lokalny Program Rewitalizacji
Władze Gminy
strzalka Burmistrz Gminy
strzalka Sekretarz Gminy
strzalka Skarbnik Gminy
strzalka Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy
strzalka Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Gminy
strzalka Rada Miejska Gminy
Urząd Miejski Gminy
strzalka Kontakt
strzalka Dokumenty do pobrania
strzalka Wydziały Urzędu
strzalka Regulamin Organizacyjny
strzalka Informacje o naborze
strzalka Polityka cookies
Sołectwa
strzalka Wykaz sołectw
Telefony alarmowe
strzalka Ogólnoeuropejski numer alarmowy
strzalka Pogotowie ratunkowe
strzalka Policja
strzalka Państwowa Straż Pożarna
strzalka Pogotowie energetyczne
strzalka Pogotowie gazowe
Informator gospodarczy
strzalka
Inwestycje w gminie menu rozwijane
strzalka Oferta inwestycyjna
strzalka Oferty pracy
Polecamy
strzalka Pogoda w Gminie Opatówek
strzalka Przydatne adresy stron