www.opatowek.pl | Gmina Opatówek: Mapa Targeo / mapa Google | Pogoda w Gminie
Jesteś tutaj: › Aktualności oświata :: Zespół Szkół w Rajsku - Akcja ''Ratujemy i Uczymy Ratować''
Dzisiaj jest wtorek, 20 lutego 2018 r., imieniny: Anety, Lecha, Leona
Aktualności oświata

Zespół Szkół w Rajsku - Akcja ''Ratujemy i Uczymy Ratować''

W piątek, 16 października br., punktualnie o godz. 12:00 rozpoczęliśmy udział w ogólnopolskiej akcji próby pobicia rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy.

Od 2013 r. wydarzeniu patronuje fundacja WOŚP w ramach Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować". Akcja jest organizowana 16 października, ponieważ jest to "Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca", a Fundacja WOŚP zachęca wszystkich, by pokazać całej Europie, że i polskie dzieci już w szkole podstawowej uczą się podstawowych czynności ratujących życie. Umiejętność ta jest bardzo cenna. W sytuacjach zagrożenia życia podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) przez świadków zdarzenia może przyczynić się do 2-3 krotnego wzrostu przeżywalności. Według statystyk Polskiej Rady Resuscytacji zwiększenie częstości podejmowania resuscytacji mogłoby uratować 100 tys. istnień ludzkich w Europie rocznie. Według relacji fundacji WOŚP, w całej Polsce w tym roku w biciu rekordu wzięło udział 980 instytucji oraz 92 049 osób, które korzystały z 5 411 fantomów.

Uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy uczestniczyli w wydarzeniu bicia rekordu RKO w ubiegłym roku szkolnym. Wówczas resuscytację prowadziło około 25 osób z klas II i III gimnazjum. Akcja polegała na tym, by jak najwięcej osób prowadziło nieprzerwanie resuscytację krążeniowo-oddechową. A całe wydarzenie trwało pół godziny. Tak też działo się i teraz, ale liczba uczestników wzrosła w tym roku do 46, z czego jesteśmy naprawdę dumni. Nasi uczniowie z klas III i V SP oraz I, II i III gimnazjum, przy dwóch stanowiskach, wykonywali uciski fantoma, doskonaląc jednocześnie umiejętność przywracania akcji serca. W przeddzień wydarzenia przypomniano uczniom zasady RKO, a opiekun SK PCK p. Karolina Jarek przeprowadziła "próbę generalną", podczas której uczniowie trenowali uciskanie klatki piersiowej na szkolnym fantomie. W dniu wydarzenia w Internecie transmitowane były na żywo relacje z różnych miejsc w Polsce, gdzie realizowano przedsięwzięcie. Przekaz ten mogliśmy oglądać dzięki zaangażowaniu Kuby Matysiaka i Huberta Kozibury z klasy II gimnazjum, którzy pod opieką p. Mariusza Maciaszka "dyrygują" szkolnym sprzętem audiowizualnym. Udział w wydarzeniu przyniósł wszystkim wyraźną satysfakcję, a przy tym mogliśmy przybliżyć sobie istotne zagadnienia dotyczące ratowania życia. Każda klasa otrzymała specjalny dyplom za udział przesłany przez fundację WOŚP. Nie zabrakło też drobnych niespodzianek w nagrodę za zaangażowanie w akcję. Rozdaliśmy 26 apteczek małego ratownika przygotowanych dzięki sponsorom WOŚP dla uczestników tegorocznego rekordu.

Uczniów nagrodzono według ilości ucisków, jakie wykonali na fantomach: z klasy III SP - Jakub Kowalczyk, Krzysztof Piekarski, Igor Anyszewski, Katarzyna Leszka, Zofia Burdelak, Zuzanna Rybarczyk, Joanna Ochlik, Zuzanna Więckowska, Emilia Buczkowska, Bartosz Perek, z klasy V SP - Nikola Cholajda, Agnieszka Marciniak, Antoni Korbacz, z klasy I gimnazjum - Adrian Cholajda, Kamila Strzałka, Agnieszka Antczak, Natalia Filipiak, Aleksandra Pilarska, Seweryn Jaworski, Julia Gaczyńska, z klasy II gimnazjum - Filip Janik, z klasy III gimnazjum - Katarzyna Kaźmierczak, Weronika Filipiak, Sylwia Smolińska. Na podsumowaniu szkolnego udziału w wydarzeniu dyrektor szkoły Honorata Wolniaczyk podziękowała wszystkim uczestnikom i organizatorom. Szczególne podziękowania za aktywny udział skierowała do najmłodszych uczniów, czyli klasy III SP, przygotowanych do akcji przez wychowawcę p. Agnieszkę Wosiek. Dyrektor szkoły wręczyła pamiątkowe dyplomy i apteczki oraz zachęcała, by korzystać z każdej okazji do nauki pierwszej pomocy. Wszystkim uczestnikom oraz osobom wspierającym przedsięwzięcie w naszej szkole serdecznie dziękujemy!

Strona główna
strzalka Aktualności
strzalka Komunikaty, ogłoszenia
strzalka Akty normatywne
strzalka
Wiadomości Gminne menu rozwijane
strzalka Publikacje, wydawnictwa
strzalka Galeria
strzalka Kalendarz imprez
strzalka
Inwestycje w gminie menu rozwijane
strzalka
Projekty unijne menu rozwijane
strzalka
Projekt CAF menu rozwijane
strzalka Wybory, Referenda
strzalka Powiadamianie przez SMS
strzalka Konsultacje społeczne - przywrócenie praw miejskich dla miejscowości Opatówek
strzalka Program ''Rodzina 500+''
strzalka Konkurs studencki - zagospodarowanie zbiornika w m. Szałe
strzalka Miasta partnerskie
Informacje o Gminie
strzalka Informacje podstawowe
strzalka Charakterystyka, Historia
strzalka Insygnia Gminy
strzalka Statut Gminy
strzalka Prawo lokalne
strzalka Zamówienia Publiczne
strzalka Budżet Gminy
strzalka Strategia Rozwoju Gminy
strzalka Projekt Strategii Rozwoju Gminy Opatówek na lata 2014-2025
strzalka Diagnoza Stanu Gminy
strzalka Plan Rozwoju Lokalnego Gminy
strzalka Program Ochrony Środowiska
strzalka Plan Gospodarki Niskoemisyjnej
strzalka Prognoza oddziaływania na środowisko
strzalka Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy
strzalka Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Opatówek
strzalka Lokalny Program Rewitalizacji
Władze Gminy
strzalka Burmistrz Gminy
strzalka Sekretarz Gminy
strzalka Skarbnik Gminy
strzalka Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy
strzalka Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Gminy
strzalka Rada Miejska Gminy
Urząd Miejski Gminy
strzalka Kontakt
strzalka Dokumenty do pobrania
strzalka Wydziały Urzędu
strzalka Regulamin Organizacyjny
strzalka Informacje o naborze
strzalka Polityka cookies
Sołectwa
strzalka Wykaz sołectw
Telefony alarmowe
strzalka Ogólnoeuropejski numer alarmowy
strzalka Pogotowie ratunkowe
strzalka Policja
strzalka Państwowa Straż Pożarna
strzalka Pogotowie energetyczne
strzalka Pogotowie gazowe
Informator gospodarczy
strzalka
Inwestycje w gminie menu rozwijane
strzalka Oferta inwestycyjna
strzalka Oferty pracy
Polecamy
strzalka Pogoda w Gminie Opatówek
strzalka Przydatne adresy stron