Aktualności

Powiatowe Spotkanie z Kulturą

[ 2019-10-01 ]
W minioną niedzielę, 29 września w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku odbyło się tradycyjne, coroczne Powiatowe Spotkanie z Kulturą. Wydarzenie było znakomitą okazją do uhonorowania działających na terenie powiatu kaliskiego osób, zespołów ludowych, orkiestr dętych, kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń za wkład i zaangażowanie w działalność na rzecz rozwoju i promocji powiatu kaliskiego w dziedzinie kultury za 2018 rok.
Wydarzenie uświetniła opera Stanisława Moniuszki "Straszny Dwór" w wykonaniu studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Uroczystość mająca na celu nagrodzenie najwybitniejszych osób i podmiotów działających w sferze kultury rozpoczęła się od przywitania gości przez Starostę Kaliskiego Krzysztofa Nosala i Burmistrza Gminy Opatówek Sebastiana Wardęckiego. Później natomiast w wypełnionej po brzegi sali fortepianowej Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku rozpoczęto część oficjalną niedzielnej uroczystości. W trakcie jej trwania nagrodzono tegorocznych laureatów. Podczas Powiatowego Spotkania z Kulturą przyznano łącznie: 3 nagrody honorowe oraz 13 nagród finansowych.

Uchwałą Zarządu Powiatu Kaliskiego nagrody honorowe otrzymali: Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Rychnów, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Pruszków, Grupy Taneczne działające przy Gminny Ośrodku Kultury w Opatówku ("MICO DANCE", "MICO DANCE JUNIOR", "CDN...", "CDN Mini2", "CDN Junior"),

Uchwałą Zarządu Powiatu Kaliskiego nagrody finansowe otrzymali: Stanisław Niklas Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Blizanowie, Lucjan Dymarczyk kierownik Kapeli Ludowej Brzeziny, Zenon Kucharski instruktor muzyczny Zespołu Pieśni Brzezinianki, Mariola Kubiak instruktor i choreograf Dziecięcego Zespołu Tańca Ludowego w Morawinie, Ochotnicza Straż Pożarna w Godzieszach Wielkich, Donata Paruszewska nauczyciel języka polskiego i historii w Szkole Podstawowej w Koźminku, Gminny Ośrodek Kultury w Liskowie, Gminna Biblioteka Publiczna w Liskowie, Zespół Przedszkolny w Korzeniewie, Gminny Ośrodek Kultury w Opatówku, Barbara Kaczmarek Kierownik Grupy Śpiewaczej Stawiszynianki, Oddział  „Turków” Iwanowice - Straż Wielkanocna, Stowarzyszenie „Wiwat Orkiestra Dęta i Mażoretki” w Żelazkowie.

W trakcie Powiatowego Spotkania z Kulturą wręczono także list gratulacyjny mieszkance gminy Opatówek - Pani Ewie Martinek, która otrzymała wyjątkowe wyróżnienie w konkursie Polskiej Akademii Nauk na najlepszą oryginalną pracę twórczą doktoranta w roku 2018, w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych. W 2018 roku - w Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego - napisała książkę o swojej rodzinnej miejscowości, pt. „Szulec - wieś cudu św. Józefa”, która została wydana przez Fundację "Inicjatywa dla Opatówka".

Uroczystość była również świetnym momentem do wręczenia albumów pt. "Kultura ludowa Gminy Brzeziny" osobom wchodzącym w skład Kapeli Ludowej Brzeziny oraz Zespołu Pieśni Brzezinianki, a także Zdzisławowi Gotfrydowi i Zdzisławowi Siudy. Albumy zostały wydane przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Brzeziny w ramach projektu „Kulturalnie łączymy pokolenia”. Dzięki niemu ponad 40 dzieci z przedszkola i szkoły podstawowej wzięło udział, wraz z paniami z Zespołu, w międzypokoleniowych warsztatach rękodzieła. Dzięki realizacji zadania została wykonana również profesjonalna sesja fotograficzna oraz wydano wspomniany pamiątkowy album, w którym znajdują się informacje o ludziach kultury gminy Brzeziny. Zadanie zostało dofinansowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
Tuż po części oficjalnej na scenę wkroczył profesor Ryszard Cieśla, który wprowadził publiczność w tajniki estradowej opery Stanisława Moniuszki "Straszny Dwór", którą we wspaniałym stylu wykonali utalentowani studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Grupy taneczne działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Opatówku („MICO DANCE”, MICO DANCE JUNIOR” „CDN…” „CDN Mini2” „CDN Junior”). Grupy taneczne działające przy GOK aktywnie uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych na terenie gminy Opatówek i powiatu kaliskiego, prezentując swoje taneczne umiejętności i ubogacając programy imprez kulturalnych. Reprezentują rokrocznie Gminę Opatówek i Powiat Kaliski w różnych konkursach i przeglądach tanecznych zdobywając czołowe miejsca i nagrody przez co promują gminę i powiat na terenie całego kraju.

Gminny Ośrodek Kultury w Opatówku od samego początku był i nadal jest inicjatorem i realizatorem wielu inicjatyw kulturalnych skierowanych do mieszkańców gminy Opatówek i powiatu kaliskiego między innymi Międzygminnego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Opatówku. Jedną z jego licznych inicjatyw kulturalnych jest utworzenie i wspieranie działalności młodzieżowych i dziecięcych grup tanecznych, które reprezentują, a tym samym promują gminę Opatówek i powiat kaliski na różnych konkursach i przeglądach tanecznych. Grupy taneczne działające przy GOK aktywnie uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych na terenie gminy Opatówek i powiatu kaliskiego, prezentując swoje taneczne umiejętności i ubogacając programy imprez kulturalnych. Reprezentują rokrocznie Gminę Opatówek i Powiat Kaliski w różnych konkursach i przeglądach tanecznych zdobywając czołowe miejsca i nagrody przez co promują gminę i powiat na terenie całego kraju.

Tekst/zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Kaliszu
Galeria zdjęć:

Kalendarz wydarzeń

kwiecień - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
1 2 3 4 [ 5 ] 6 7
8 9 10 11 [ 12 ] 13 14
15 16 17 18 19 20 [ 21 ]
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek