Aktualności

Profilaktyka - PRZYJACIELE ZIPPIEGO

[ 2023-06-02 ]

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku w II semestrze roku szkolnego 2022/2023 skoordynował realizację II częściprogramu wychowawczo - profilaktycznego adresowanego do dzieci "Program Przyjaciele Zippiego" w Szkołach Podstawowych w Chełmcach, Rajsku, Tłokini Wielkiej.

Warsztaty przeprowadziły Anna Chlebio i Ewa Napierała - Kowalczyk posiadające uprawnienia do realizacji programu zajęć wychowawczo – profilaktycznych „Program Przyjaciele Zippiego”.

Celem programu jest troska o zdrowie, dobre samopoczucie i dobre funkcjonowanie małych dzieci, a także zapobieganie problemom w przyszłości poprzez wyposażenie dzieci w podstawowe umiejętności życiowe, społeczne i emocjonalne, radzenia sobie z trudnościami, ze zmianą i stratą oraz rozwiązywania konfliktów.

Program pokazuje także, jak ważna jest rozmowa z innymi, kiedy odczuwamy smutek lub złość i jak ważne jest słuchanie innych, kiedy oni przeżywają trudne chwile.

W trakcie zajęć pojawiło się wiele okazji do zabawy, ćwiczeń i rozmów o sprawach ważnych na tym etapie życia, o przyjaźni, o zmianach jakie zachodzą w nas i wokół nas,o sukcesach i porażkach oraz sposobach radzenia sobie z trudnościami. Dzieci dowiedziały się, że potrafią znaleźć rozwiązanie, że warto i można prosić o pomoc, a także nauczyły się okazywać pomoc innym. Program został bardzo dobrze oceniony przez rodziców, którzy posiadali okazję zaobserwować przemiany swoich dzieci, ale też pochylić się nad ich problemami.

Efekty:

- dzieci lepiej współpracują, mniej się obrażają, słuchają siebie w większym skupieniu, przełamują lęk przed wypowiadaniem się, występowaniem przed innymi, są bardziej empatyczne, konflikty starają się rozwiązywać między sobą;

- dzieci chętnej opowiadają w różnych sytuacjach, jakie zdarzają się w ich życiu. Rozwinęły również swoje zdolności aktorskie poprzez udział w odgrywaniu scenek. Dzięki zajęciom zaczęły nawiązywać lepsze kontakty z rówieśnikami, otwarcie mówią o swoich uczuciach, nauczyły się pomagać innym oraz poznały różne sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Realizacja w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Gminy Opatówek na lata 2022-2023.

Galeria zdjęć:

Kalendarz wydarzeń

lipiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 [ 28 ]
29 30 31        
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek